19.4.2013

DEĞERLER EĞİTİMİNE NEDEN ÇOK İHTİYACIMIZ VAR?

      Evlatlarımızı, evrensel temel insani değerlere, maddi, manevi, milli kültürüne sahip sağlıklı bir kişilik kazanmasını sağlamak, akademik bilgiyle beraber ve gerçek hayatta rehberlik edecek ahlaki değerlerle donatılmış başarılı,mutlu ve iyi bir insan olarak yetiştirmek bu ülkede herkesin görevi ve sorumluluğudur.

        İnsanımızın yetişmesinde katkısı olan herkesin, özellikle anne babaların, eğitimcilerin, toplumu yönetenlerin, insanla iletişimi olan herkesin bu konuda olumlu katkı sağlamak için şu sorulara cevap araması ve bir katkıda bulunması ve gayret göstermesi gerekir:      

       “İyi Bir İnsan Nasıl Olabiliriz?”

      “İyi Bir İnsanı Nasıl Yetiştirebiliriz?”

      “İyi Bir İnsan Yetiştirmek için hangi değerleri vermemiz lazım?”

       “Neden Değerler Eğitimine Neden Çok İhtiyacımız Var?”    

       Bir çoğumuz, çocuğumuzun başarılı, mutlu, iyi bir insan olması için;

   Çok zeki olmasını,

   Fen derslerinde başarılı olmasını,

Zengin olmasını,

Varlıklı bir ailesinin olmasını,

Medeniyet ve teknolojiye sahip olmasını,

Güzel ve yakışıklı olmasını,

Sınavlarda hep tüksek başarıyla birinci olmasını,

İyi okullar ve üniversiteler kazanıp güzel meslek ve makamlara sahip olmasını,

Eşinin güzel veya yakışıklı yüksek bir sosyal konuma sahip bir gelin ve ya damat olmasını, hayal ederek bütün gayret ve imkanlarımızı bunları elde etmek için harcarız.

        Bunları istemek bütünüyle kötü değildir, ancak evlatlarımızın ve ülke insanını BAŞARILI, MUTLU, İYİ BİR İNSAN, İYİ BİR olabilmesi için yeterli de değildir.

        Yukarıdaki bütün bu özellik ve güzelliklerle beraber insanımızın, gencimizin, evladımızın BAŞARILI, MUTLU, İYİ BİR İNSAN, İYİ BİR olabilmesi için:

Kendi inanç ve değerlerini bilen, bunlara inanan ve bağlanan,

Sevgi- saygı dolu,

Doğru, dürüst ve güvenilir,

Adil, sorumluluk sahibi,

Aile birliğine önem veren,

Eğitimli, kültürlü, nazik,

Bağımsız ve özgür düşünebilen,

Barışçı, iyimser, duyarlı,

Temizlik ve estetik duyguların gelişmiş,

Hoşgörülü, misafirperver,

Paylaşma ve çok kültürlü birlikte yaşam hayatına uyumlu,

Vatanını ve milletini seven bağlanan,

Ahlak ve görgü kurallarına,

İş ve meslek ahlakına, kanun ve yasalara, insan haklarına, vatandaşlık haklarına uyan ve saygı duyan,

Karakteri ve ahlakı düzgün bir insan olmasına daha çok gayret ve imkanlarımızı seferber etmemiz gerekir.

         Gel gör ki çoğumuzun, bütün imkan ve gayretlerimizi, fedakarlıklarımızı ortaya koyarak ulaşmak istediğimiz yetiştirdiğimiz evlat ve insan modelleri biraz önce anlattığımız birinci bölümdeki özelliklere sahip insanı oluşturmaktadır. Her sınavda birinci olan bir evladımızla hayatımızın başında böyle bir evlatla insanlar arasında insana gurur verici saygınlığa ve dünyalık istikbal kazandıran bir menfaate sahip olmuş olabiliriz. Ancak bir şeyin fayda ve zararını sonunda bize bıraktığı etkiye bakarak karar vermemiz lazım.

       Sosyal hayatta insanları birazcık gözlemleyin. Hayatın gözlem sonuçlarına baktığımızda görünen şudur ki; düşünceli, saygılı, güvenilir, adil, sorumluluk sahibi gibi insani değerlere sahip olan iyi insanların hayatta daha başarılı ve mutlu oluyorlar. İnsani, ahlaki değerleri önemsemeyen ve bu değerlere uymayan çocukların yetişkin olduklarında iş, aile ve sosyal yaşamları pek te iyi gitmiyor, sorunlu bir hayat yaşıyorlar.  Bu nedenle, değerler eğitimi, okullarda en az sayısal, sözel ve mesleki dersler kadar önemlidir ve olmalıdır.

     Mamuret’ül Aziz Vakfımıza bir ihbar geldi. Var olan evini terk edip sokakta tenekeden yaptığı kulübede yaşamaya başlayıp hiç kimseyle konuşmayan biri var. Lütfen yardımcı olur musunuz? Mahalle sorumlusu bir hafta gidip gelip dost olup güven verip adamın dilin çözdükten sonra derdini anladığımızda gördük ki; zorluklarla okutup pilot ve yüksek bürokrat yaptığı çocukları onu terk edince, unutup aramaz sormaz olunca yaşadığı vefasızlık ve hayal kırıklığı ile hayata küsmüş ve tepki koymuş. İkna ederek tekrar normal yaşamına, evine döndürdük. 

       İşte bütün korkumuz bu! Yetiştirdiğimiz evlatlarımızın, eğittiğimiz gençlerimizin sınavların birincisi olması için gösterdiğimiz gayreti, onların bizlerin ve milletimizi bir incisi olması için de göstermemiz gerekir diye düşünüyorum.
 
      Bizlerin ve milletimizin bir incisi olması için daha çok gayreti gösteren bütün anne babalara, eğitimcilere, yöneticilere teşekkür ve minnettarlığımı bildiriyorum!

 


İ. Halil ÇELİK

Bu yazı 14881 defa okunmuştur.Yazarın diğer yazıları için tıklayınız..