YOKSULLAR

Başvuru

Vakfımıza bizzat gelerek başvuran ihtiyaç sahipleri dinlenir, genel olarak durumu hakkında bilgi alınır. Yardım talebinin işleme konulması için başvuru formu verilir ve gerekli belgeler istenir.

Gerekli Belgeler
 

1- Başvuru formu (Fotoğraflı)

2- Nüfus cüzdan fotokopisi,

 

3- Nüfus kayıt örneği (Aile Bildirim Belgesi)

 

4- Ailede sağlık sorunu var ise sağlık raporunun fotokopisi,

 

Evrakları tamamlanan her kişi ya da aile bilgisayar ortamında takip edilebilmesi için aile takip programına kayıt edilir.

 

İnceleme

 

Başvuru şartlarını sağlayan ve gerekli evrakları tamamlayarak yardım talep edenlerin verdikleri bilgilerin doğruluğu, yoksulluk durumunun tespiti ve ihtiyaçlarının belirlenmesi için mahalle sorumlusu ve sosyal inceleme uzmanından oluşan araştırma ve sosyal inceleme ekibi, kişi yada ailenin ikamet ettiği çevrede araştırma yapar. Edinilen bilgiler kayıt edilir ve son olarak ailenin evine gidilir. Evin ve ailenin genel olarak durumu gözlenir, fiziki şartlarına bakılır, aile fertleri ile görüşülür ve acil ihtiyaçları belirlenir.

 

Aileye yapılacak yardım süreçleri o ailenin kendi özel durumuna göre belirlenir, bazen bir sefere mahsus bazen de sürekli yardımlar yapılmak suretiyle ailelere yardımcı olunur. Ailelerin muhtaçlık derecelerinin bizzat yerinde tespit edilmesi bu konuda olabilecek suiistimallerinin ve yanlış değerlendirmelerin önüne geçilmesini sağlamıştır.

 

Genellikle aileden “Yardım verilecek mi, ne zaman yardım gelecek?” diye soru gelir. Aileye yardım verilip verilmesi konusunda bu aşamada bilgi verilmez, ancak yapılacak değerlendirme sonunda bu durumun belirleneceği söylenir.

 

Not :İnceleme ve değerlendirmeler kesinlikle insani, vicdani ve objektif kıstaslara göre yapılır. Kişi ya da ailenin; memleketi, dili, dini, mezhebi, ırkı, siyasi görüşü, düşünce tarzı ve yaşam tercihleri hangi gibi hususlar, tespit ve değerlendirmede kesinlikle dikkate alınmaz.  

 

Sonuç ve Uygulama

 

Yapılan sosyal inceleme ve araştırma sonucunda başvuran muhtaç aile ya da kişiye yardım yapılması kararı verilirse vakfın imkanları doğrultusunda ailenin acil ihtiyaçları karşılanır.

 

Yardım verilmesi uygun görülen ailelere;

 

   -Gıda yardımları, aile reisi adına yazılı, yapılacak alışveriş tutarı belirtilen gıda çekinin mahalle sorumlusu veya dağıtım ekibi elemanları tarafından eve teslim ile,

 

   -Nakit yardımları, banka yoluyla veya nakit ödeme tutanağı ile,

 

   -Giyim yardımları, sebil giysi mağazasından,

 

   -Yakacak, ev eşyası ve ayni yardımlar da eve teslim şeklinde yapılmaktadır.

 

Okunma : 6.622
Mamüret'ül AZİZ Vakfı İzzetpaşa Mh. Hacı Kaya Sk. No:46 ELAZIĞ / TÜRKİYE

☏ +90 (424) 212 56 58

☏ +90 (424) 238 12 59


Bugün 1.659 Kişi, sitemiz yayınlandığından itibaren toplamda 2.729.195
Kişi sitemizi ziyaret etti. Şu an 12 Kişi sitemizi inceliyor.
www.maziz.net  2024 © Tüm hakları saklıdır.
Bu site Ediyos Sistemini Kullanmaktadır.