Muhtaç Aile Tesbiti

Vakıf, faaliyetlerine ilk etapta hizmet ağı içerisindeki muhtaç ailelerin tespitini yaparak başlamıştır.

Gerek yardım talebinde bulunan muhtaç ailenin bizzat vakfımıza başvurmasıyla gerekse de dolaylı şekilde vakıfımıza muhtaçlığı bildirilen ailelere,  onlara yardımcı olabilmemiz için gerekli belgelerin neler olduğu bildirilir. Bu belgeler yardım talep edenlerle ilgili doğru bilgilerin oluşturulması için ilk adımdır.

Teslim edilen başvuru evrakları ile kişi ya da aile Yardım Programına kayıt yapılır. Yardım talep eden kişiler ve onlara ait bilgiler bilgisayar ortamında kayıt altına alınır ve her türlü gelişme kaydedilerek sürekli güncellenir.
 

Mahalle sorumlusu ve gönüllü araştırma ekiplerimiz tarafından ailenin ikametgâhı ve çevresinde yapılan Sosyal İnceleme ile ailenin ekonomik ve sosyal durumu tespit edilmekte ve aile fertlerinin, çalışma ve öğrenim durumları, sağlık ve sosyal güvenceleri, araştırılmaktadır.

Muhtaç ailenin tespit edilen ekonomik ve sosyal durumu vakfın belirlemiş olduğu kriterlere göre değerlendirilerek ailenin muhtaçlık derecesi belirlenmektedir. Sosyal incelemesi tamamlanan dosyalar Yardım Komisyonunda yapılan değerlendirme sonucunda ve aileye yardım yapılması kararı çıkmış ise ailenin ihtiyaçları vakıf imkânları ölçüsünde karşılanır.

Aileye yapılacak yardım süreçleri o ailenin kendi özel durumuna göre belirlenir, bazen bir sefere mahsus bazen de sürekli yardımlar yapılmak suretiyle ailelere yardımcı olunur. Ailelerin muhtaçlık derecelerinin bizzat yerinde tespit edilmesi bu konuda olabilecek suiistimallerinin ve yanlış değerlendirmelerin önüne geçilmesini sağlamıştır.
 

Ayrıca inceleme ve değerlendirmeler kesinlikle insani, vicdani ve objektif kıstaslara göre yapılır. Kişi ya da ailenin; memleketi, dili ,dini, mezhebi, ırkı, siyasi görüşü, düşünce tarzı ve yaşam tercihleri hangi gibi hususlar, tespit ve değerlendirmede kesinlikle dikkate alınmaz.

Okunma : 6.268
Mamüret'ül AZİZ Vakfı İzzetpaşa Mh. Hacı Kaya Sk. No:46 ELAZIĞ / TÜRKİYE

☏ +90 (424) 212 56 58

☏ +90 (424) 238 12 59


Bugün 97 Kişi, sitemiz yayınlandığından itibaren toplamda 2.651.631
Kişi sitemizi ziyaret etti. Şu an 35 Kişi sitemizi inceliyor.
www.maziz.net  2024 © Tüm hakları saklıdır.
Bu site Ediyos Sistemini Kullanmaktadır.